Spis treści
- Wstęp
- Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
- Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
- Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
- Jak przebiega badanie ultrasonograficzne piersi z implantami?
- Jakie są zalety badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
- Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym piersi z implantami?
Wstęp
Liczba pacjentek poddających się zabiegom wszczepiania implantów piersi stale rośnie. Implanty są wszczepiane m.in. w związku z rekonstrukcją piersi po operacji z powodu raka oraz z przyczyn kosmetycznych. Pierwsze próby wszczepiania implantów piersi sięgają 1895 roku. Od tamtego czasu techniki chirurgiczne uległy znacznemu rozwojowi, a obecnie najczęściej stosowane są implanty zawierające sól fizjologiczną i silikon. Wszystkie implanty mają także zewnętrzną warstwę silikonową. Po wszczepieniu implantu tworzy się wokół niego cienka włóknista torebka, jako fizjologiczna odpowiedź organizmu na ciało obce. Implanty są wszczepiane na dwa sposoby: podgruczołowo i podmięśniowo. Badania obrazowe, takie jak mammografia, ultrasonografia i rezonans magnetyczny są powszechnie wykorzystywane do oceny integralności implantu, wykrycia nieprawidłowości wewnątrz implantu lub w obrębie jego torebki oraz wykrywania zmian chorobowych w piersi, niezwiązanych z implantem.
Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
Lekarz może zalecić wykonanie badania ultrasonograficznego piersi z implantami w przypadku:
- podejrzenia pęknięcia implantu. Ryzyko pęknięcia implantu rośnie z czasem i jest największe w ciągu 10-15 lat po zabiegu. Niekiedy objawia się bólem piersi, ale może mieć przebieg bezobjawowy.
- podejrzenia infekcji i ropnia piersi po wszczepieniu implantu
- podejrzenia obecności krwiaka w piersi.
- podejrzenia obkurczenia torebki implantu. Obkurczenie torebki implantu jest jednym z najczęstszych późnych powikłań. Dochodzi wówczas do zdeformowania kształtu implantu. Pierś może stać się twarda i bolesna.
Ponadto należy pamiętać, że tkanka piersi poza implantem jest narażona na powstawanie zmian ogniskowych, zarówno łagodnych jak i złośliwych, np. torbieli, włókniakogruczolaków, raka. W każdym przypadku pojawienia się guzka w piersi z implantem należy wykonać badanie obrazowe, np. ultrasonografię. Obecność implantów w piersi nie zwiększa ryzyka raka piersi ani innych zmian ogniskowych.
Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
Badanie ultrasonograficzne piersi nie wymaga specjalnego przygotowania pacjentki, ale najlepiej w dniu wizyty założyć luźne ubranie i zdjąć biżuterię z badanego obszaru.
Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
Do badania ultrasonograficznego piersi stosuje się aparat, który składa się z konsoli zawierającej komputer, monitora oraz głowicy używanej do wykonywania badania. Głowica ultrasonograficzna jest niewielkim urządzeniem przypominającym mikrofon, połączonym z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyła w głąb ciała fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla ludzkiego ucha), a następnie odbiera ich echo powstałe po odbiciu od tkanek i narządów. Zasada działania jest podobna do funkcjonowania sonarów. Po przetworzeniu sygnałów w obraz, jest on natychmiast wyświetlany na monitorze.
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne piersi z implantami?
Podczas badania lekarz rozprowadza na skórze obu piersi pacjentki specjalny żel do ultrasonografii. Żel zwiększa przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz wykonujący ultrasonografię przesuwa głowicę po skórze pacjentki nad badanym obszarem. Podczas badania ultrasonograficznego piersi z implantami lekarz ocenia morfologię, kontury, zawartość implantu, a także tkanki wokół niego oraz dół pachowy. Lekarz szuka także ewentualnych oznak obecności wolnego silikonu lub ziarniniaków silikonowych w tkance pachy i piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi trwa zwykle około 20-30 minut. Po zakończeniu badania lekarz wyciera żel ze skóry pacjentki. Żel nie powoduje plam na odzieży. Po badaniu pacjentka może od razu powrócić do codziennej aktywności.
Jakie są zalety badania ultrasonograficznego piersi z implantami?
- Badanie jest nieinwazyjne
- Badanie jest bezbolesne
- Badanie jest powszechnie dostępne i względnie tanie
- Badanie jest całkowicie bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży
Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym palców?
Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjentki.
Nasza oferta badań USG obejmuje:
- USG brzucha
- USG doppler
- USG mięśni
- USG moszny (jąder)
- USG nerek
- USG stawu biodrowego
- USG tarczycy
- USG ścięgna achillesa
- USG doppler żył kończyn dolnych
- USG nerwów obwodowych
- USG palców
- USG piersi z implantami
- USG płuc
- USG prostaty
- USG stopy
- USG ślinianek
- USG węzłów chłonnych