Badanie USG stopy - Kraków

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Na czym polega badanie ultrasonograficzne stopy?
  3. Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego stopy?
  4. Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego stopy?
  5. Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego stopy?
  6. Jak przebiega badanie ultrasonograficzne stopy?
  7. Jakie są zalety badania ultrasonograficznego stopy?
  8. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym stopy?
  9. Jakie są ograniczenia badania ultrasonograficznego stopy?

Wstęp

Lekarze wykorzystują wiele różnych technik do obrazowania struktur znajdujących się w obrębie stopy. Jedną z najczęściej stosowanych metod badania jest badanie ultrasonograficzne. Podczas ultrasonografii wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, w celu uzyskania obrazu kości i innych struktur znajdujących się w stopie. Technika ta jest pomocna w diagnozowaniu różnego rodzaju urazów i schorzeń. Podczas badania ultrasonograficznego nie jest emitowane promieniowanie jonizujące i badanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne stopy?

Podczas badania wykorzystuje się fale o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszane dla ludzkiego ucha. Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnej głowicy, która wysyła fale ultradźwiękowe w głąb ciała pacjenta. Następnie fale odbijają się od kości i tkanek miękkich, a ich echo jest wychwytywane przez głowicę. Później głowica przesyła informacje do komputera, który przetwarza je w obraz, wyświetlany w czasie rzeczywistym.

Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego stopy?

Badanie ultrasonograficzne może być wykorzystywane w diagnostyce złamań kości, ale najczęściej stosuje się je w przypadku schorzeń dotyczących tkanek miękkich, takich jak:

  • nerwiak Mortona
  • zapalenie ścięgien
  • zapalenie kaletek maziowych
  • wyrośle kostne
  • zespół kanału stępu
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego

Ponadto, badanie ultrasonograficzne można także wykorzystywać do wykonywania precyzyjnych wstrzyknięć pod kontrolą wzroku, bądź biopsji podejrzanych zmian.

Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego stopy?

Badanie ultrasonograficzne stopy nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale najlepiej w dniu wizyty założyć luźne ubranie i zdjąć biżuterię z badanego obszaru.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego stopy?

Aparat ultrasonograficzny składa się z konsoli zawierającej komputer, monitora oraz głowicy używanej do wykonywania badania. Głowica ultrasonograficzna jest niewielkim urządzeniem przypominającym mikrofon, połączonym z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla ludzkiego ucha) w głąb ciała, a następnie odbiera ich echo powstałe po odbiciu od tkanek i narządów. Zasada działania jest podobna do funkcjonowania sonarów. Po przetworzeniu sygnałów w obraz, jest on natychmiast wyświetlany na monitorze.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne stopy w Krakowie?

W większości przypadków pacjent podczas badania zostaje ułożony na plecach. Następnie lekarz rozprowadza na skórze pacjenta specjalny żel do ultrasonografii. Żel zwiększa przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz wykonujący ultrasonografię przesuwa głowicę po skórze pacjenta nad badanym obszarem. Badanie ultrasonograficzne stopy trwa zwykle około 30 minut. Po zakończeniu badania lekarz wyciera żel ze skóry pacjenta. Żel nie powoduje plam na odzieży. Po badaniu pacjent może od razu powrócić do codziennej aktywności.

Jakie są zalety badania ultrasonograficznego stopy?

  • Badanie jest nieinwazyjne
  • Badanie jest bezbolesne
  • Badanie jest powszechnie dostępne i względnie tanie
  • Badanie jest całkowicie bezpieczne

Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym stopy?

Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

Jakie są ograniczenia badania ultrasonograficznego stopy?

Gruba skóra na podeszwie stopy może nieco utrudniać badanie.

 

Nasza oferta badań USG obejmuje:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.