Spis treści:
Wstęp
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej spotykaną przyczyną bólu i utraty sprawności u ludzi w wieku średnim i starszym. Jest to choroba polegająca na postępującej utracie chrząstki stawowej, bez zdolności naprawy chrząstki pokrywającej, oraz chorobie błony maziowej i zmianach wartości płynu stawowego. Chorują najczęściej ludzie od 35 roku życia (60%), od 65 lat(od 60-90%) 15-35 r.ż. (5%). większość badań wskazuje że choroba ta dotyczy głównie kobiet.
Choroba zwyrodnieniowa to największy i najczęściej spotykany problem medyczny populacji ludzkiej. Choroba zwyrodnieniowa stawów znacznie upośledza funkcje ruchowe i może prowadzić do niepełnosprawności. Ponadto, ze względu na koszty leczenia, rehabilitacji czy zabiegów operacyjnych choroba ta może, i nierzadko wpływa, na sytuację finansową pacjenta. Mimo prowadzonego leczenia choroba ta jest w większości przypadków postrzegana jako nieunikniony skutek starzenia się.
Przyczyny choroby zwyrodnieniowej
- Idiopatyczna (czyli nieznana),
- wrodzona,
- urazowa,
- pozapalna,
- przeciążeniowa,
- po zniekształceniach
Objawy kliniczne
Choroba zwyrodnieniowa może początkowo przebiegać bezobjawowo z objawami porannej sztywności, bólu powysiłkowego. Zmiany mają charakter postępowych zmian chorobowych z następową destrukcją chrząstki stawowej.
Często pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanej chorobie z mocnym bólem, sztywnością, . pogorszeniem ruchomości powodującą upośledzeniem funkcji ruchowej. zwiększającą znacznie dyskomfort życiowy. Chorzy odczuwają trzeszczenia, przeskakiwania w stawach, pojawiają się okresowe obrzęki oraz zniekształcenia stawów.
Rozpoznanie choroby polega na:
- Przeprowadzeniu wywiadu z chorym.
- Wykonaniu badania klinicznego pacjenta.
- Wykonaniu badań diagnostycznych( Rtg, USG, MRI, Bad. Laboratoryjne)
- Przeprowadzeniu zabiegu artroskopii diagnostycznej.
Leczenie
Niefarmakologiczne
- Edukacja pacjenta (zmiana sposobu życia, odpowiednia aktywność np. pływanie)
- Utrata i kontrola wagi ciała
- Ćwiczenia (zwiększenie masy mięśniowej, powiększenie zakresów ruchu)
- Odciążenie (unikanie dłuższego stania, klęczenia i noszenia ciężkich przedmiotów)
- Oziębianie
- Stosowanie specjalistycznego sprzętu ortopedycznego (wkładki ortopedyczne, laski, kule, ortezy i stabilizatory)
Farmakologiczne
- Leki przeciwbólowe - zmniejszają ból jednak nie leczą przyczyny
- Leki niesterydowe przeciwzapalne - efekty uboczne: m.in. zapalenie błony śluzowej żołądka oraz krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (wrzody żołądka)
- Terapia sterydowa - objawy uboczne: możliwość wystąpienia efektów ogólnoustrojowych starydu, niszczenie chrząstki
- Terapia Orthokine® - działająca silnie przeciwzapalnie oraz regeneracyjnie na staw. Może zastąpić lub zmniejszyć zapotrzebowanie na ww. leki, nie wywiera negatywnego wpływu na staw i organizm. Najmocniejsza terapia będąca połączeniem PRP (czynniki wzrostu) oraz blokera stanu zapalnego (receptra dla Interleukiny -1). Hamuje postęp choroby, zmniejsza dolegliwości bólowe, zwiększa ruchomość stawu.
- PRP - Platelets Rich Plasma - iniekcje osocza bogatopłytkowego do stawu. Bezpieczna, biologiczna terapia. Potwierdzona skuteczność.
- Wiskosuplementacja - zwiększa właściwości "smarujące" i amortyzujące płynu stawowego. Bez bezposredniego wpływu na regenerację chrząstki i hamowania zapalenia błony maziowej. Rówież uznany sposób postępowania przez ICRS (International Cartilage Regeneration & Joint Preservation Society)
- Zobacz film wyjaśniający molekularne podłoże choroby zwyrodnieniowej stawów oraz terapię Orthokine® - kliknij tutaj.
- Przeczytaj o biologicznej, przeciwzapalnej i regeneracyjnej Terapii Orthokine stosowanej w chorobie zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa - kliknij tutaj.
Rehabilitacja
- Fizykoterapia
- Kinezyterapia
- Krioterapia
- Magnetoterapia
- Laseroterapia
Leczenie operacyjne
- Artroskopia zabiegowa
- Zabiegi naprawcze chrząstki stawowej(przeszczepy chrząstki)
- Osteotomie korekcyjne odciążające
- Endoprotezoplastyka
- Usztywnienia stawów
Postępowanie terapeutyczne jest uzależnione od postaci choroby, przyczyny jej powstania, stopnia zaawansowania oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Wiskosuplementacja
U chorych po przebytych urazach, w początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej lub przy występowaniu przeciwwskazań do leczenia operacyjnego, w leczeniu z bardzo dobrym skutkiem wykorzystuje się wiskosuplemantację. Jest to sposób leczenia farmakologicznego, polegający na podawaniu środków i preparatów kwasu hialuronowego dostawowo, który jest naturalną substancją występującą w naszym organizmie, wchodzącą w skład płynu stawowego, wspomagającą pracę stawów.
Preparaty te są dobrze tolerowane przez chorych, powodują znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów, poprawiając ich ruchomość, wpływając na poprawę jakości życia chorych z chorobą zwyrodnieniową. Podane dostawowo działają bezpośrednio na chrząstkę stawową, błonę maziowa, płyn stawowy, poprawiając ich stan.
Działanie preparatów typu Synocrom i Synocrom Forte, wykorzystywanych do leczenia choroby chrząstki stawowej jest bardzo korzystne.
Powoduje poprawę warunków w stawie, daje większą amortyzację stawu zwiększając lepkość i elastyczność płynu stawowego, wspomaga odżywianie chrząstki stawowej opóźniając jej postępującą destrukcję.
Preparat jest podawany bezpośrednio do stawu. Jeżeli są zachowane wszystkie zasady postępowania w wstrzyknięciach dostawowych i wykonuje to doświadczony lekarz ortopeda, to terapia tymi preparatami jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta i przynosi same korzyści.
W mojej praktyce lekarskiej, stosuję preparaty kwasu hialuronowego od ponad dwudziestu lat. Uważam, że ten sposób leczenia pomaga pacjentom z chorobą zwyrodnieniową, poprawić komfort życia, powoduje znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych zwłaszcza tych spoczynkowych, poprawia ruchomość chorych stawów, zmniejsza konieczność pobierania leków przeciwbólowych, często pozwala przeżyć trudny czas w oczekiwaniu na zabieg endoprotezoplastyki stawu.
Preparaty typu Synocrom i Synocrom forte stosuje się w 3-5 iniekcjach dostawowych z przerwami co 5-7 dni z ewentualną koniecznością powtórzenia kuracji po 3 lub 10 miesiącach.
Można stosować przedstawione preparaty do wszystkich stawów, podając nawet jednocześnie do kilku. Po podaniu kwasu hialuronowego pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort w postaci uczucia niewielkiego obrzęku który mija po 2-3 godzinach. Czasem może występować chwilowy ból w miejscu podania. Zaraz po zastosowaniu Synocromu pacjent może wykonywać wszystkie czynności życia codziennego które zaplanował, nie wymaga to odciążania czy unieruchomienia. W razie utrzymującego się dyskomfortu można zastosować krótkotrwale okład z lodu, który poprawi znacznie stan leczonego stawu.
Terapia Orthokine, PRP i wiskosuplementacja są metodami wspomagającymi leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, dającymi możliwość poprawy jakości życia pacjentów oraz wydłużenia żywotności stawów.
Zobacz też: