Przygotowanie do zabiegu wszczepienia endoprotezy

 
Wszczepienie endoprotezy może pomóc w uśmierzeniu bólu i umożliwić Ci prowadzenie bardziej aktywnego stylu życia. Jeśli Ty i Twój ortopeda zdecydujecie, że jesteś dobrym kandydatem do wszczepienia endoprotezy, nie jesteś jedyny; w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono niemal 1 milion operacji wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego, czyniąc je jednymi z najpowszechniejszych zabiegów ortopedycznych przeprowadzanych współcześnie.
 
Przed operacją wszczepienia endoprotezy będziesz potrzebował czasu by się do niej przygotować, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Uprzednie przygotowanie się na wyzwania związane z operacją i rekonwalescencją pomoże w zapewnieniu bardziej zadowalającego rezultatu. Niniejszy artykuł zawiera kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci się przygotować do operacji wszczepienia endoprotezy.
 
Zadawaj pytania na temat zabiegu
 
Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Dowiedz się, czego oczekiwać przed, w trakcie i po operacji. Możesz zadać poniższe pytania:
 
Jak wygląda procedura przyjęcia do szpitala?
Jaki rodzaj znieczulenia otrzymam?
Jaki rodzaj implantu lub protezy zostanie zastosowany?
Jak długo pozostanę w szpitalu?
Jak długo potrwa moja rekonwalescencja?
Jak będę leczony przeciwbólowo po operacji?  
 
Zbierz informacje osobiste i medyczne
 
W tygodniach poprzedzających operację wiele osób zapyta o Twoje ubezpieczenie zdrowotne, historię choroby i ustalenia prawne. Możesz mieć wrażenie, że odpowiadasz w kółko na te same pytania, ale ta powtarzalność jest niezbędna dla zapewnienia odpowiedniej jakości usług i spełnienia wytycznych odnośnie ubezpieczeń medycznych. 
 
Kiedy będziesz mieć wolną chwilę, przeznacz ją na wykonanie dokładnej listy dotyczącej Twoich danych personalnych i historii choroby. To pomoże przyśpieszyć cały proces i da pewność, że udzielisz personelowi medycznemu wszelkiej niezbędnej informacji koniecznej do bezpiecznego przeprowadzenia operacji. Upewnij się, że Twoja lista zawiera poniższe informacje:
 
Imię i nazwisko członka rodziny lub przyjaciela, który przyjdzie z Tobą na wizytę u lekarza, zostanie z Tobą w szpitalu i pomoże Ci zapamiętać zalecenia zdrowotne. 
Nazwiska, adresy i numery telefonów do wszystkich lekarzy, do których chodzisz oraz przyczyny tych wizyt.
Wszelkie choroby lub problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, astma, anemia lub wysokie ciśnienie krwi. 
Wszelkie alergie lub działania niepożądane w odpowiedzi leki lub środki znieczulające, które zdarzyły się w przeszłości. Podaj nazwę leku, przyczynę jego podania, opis reakcji i czas jej wystąpienia. 
Twoje ograniczenia dietetyczne i alergie pokarmowe.
Nazwa Twojej firmy ubezpieczeniowej wraz z warunkami ubezpieczenia, numerem polisy ubezpieczeniowej i danymi kontaktowymi. Nie zapomnij o dokumencie potwierdzającym, że jesteś ubezpieczony. 
Wszelkie dokumenty zawierające dyrektywy odnośnie przyszłości, takie jak testament lub pełnomocnictwo. Przynieś ze soba kopię tych dokumentów do szpitala. 
 
Zadbaj o siebie przed operacją
 
Uzyskanie jak najlepszej formy fizycznej przed operacją może zmniejszyć ryzyko powikłań i skrócić czas trwania rekonwalescencji.
Jeśli palisz papierosy, ogranicz palenie lub rzuć całkowicie. Palenie papierosów wpływa na układ krążenia, spowalnia gojenie i opóźnia powrót do zdrowia.
Stosuj zbilansowaną, bogatą w składniki odżywcze dietę. Jeśli masz nadwagę, będziesz wywierał większe obciążenie na nowy staw. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić Ci zmniejszenie masy ciała przed operacją.
Jeśli pijesz alkohol, nie spożywaj go przez przynajmniej 24 godziny przed operacją. 
Jeśli używasz jakichkolwiek innych środków odurzających, poinformuj o tym swojego lekarza. Narkotyki i inne substancje mogą prowadzić do powikłań i wpływać na przebieg Twojej operacji.
Zapytaj swojego lekarza, jakie ćwiczenia możesz wykonywać przed operacją. Jeśli będziesz przechodził operację wszczepienia endoprotezy kolana lub biodra, wzmacnianie górnej połowy ciała może ułatwić Ci używanie kul ortopedycznych lub balonika po operacji. Ćwiczenia izometryczne pomogą w utrzymywaniu siły mięśni nóg. Ponadto, zapytaj o ćwiczenia, która będą zalecane po operacji. Jeśli zapoznasz się z nimi wcześniej, będziesz gotowy do wykonywania ich po operacji.
 
Zaplanuj swój powrót do domu
 
Operacja wymiany stawu jest rozległym zabiegiem i Twoja rekonwalescencja potrwa kilka tygodni, ale są pewne kroki, które możesz podjąć, by czas spędzony w domu był bezpieczniejszy i bardziej komfortowy.
 
Jeśli mieszkasz sam lub masz szczególne potrzeby, rozważ udanie się do wyspecjalizowanego ośrodka rehabilitacyjnego, po wypisaniu ze szpitala. Twój lekarz może polecić Ci odpowiednie placówki. Możesz zwiedzić placówkę i poznać jej personel, jeszcze zanim poddasz się operacji. Dzięki temu poczujesz się bardziej swobodnie, kiedy już przyjedziesz tam na rehabilitację. 
Poproś kogoś, by przywiózł Cię do domu ze szpitala i pozostał z Toba przez kilka godzin po operacji. 
Jeśli sam sobie gotujesz, przygotuj podwójne porcje jedzenia na 1-2 tygodnie przed operacją . Zamroź połowę jedzenia, a będziesz mieć gotowe posiłki na okres dwóch tygodni po operacji. Jeśli nie gotujesz, kup zapas gotowych potraw, które lubisz.
Gdy będziesz w kuchni (w innych pokojach również), umieść przedmioty w zasięgu wyciągniętej ręki, żebyś nie musiał po nie daleko sięgać lub schylać się. 
 
Umieść przedmioty, których często używasz, w zasięgu swoich rąk.
 
Pożycz balkonik lub kule ortopedyczne, żeby sprawdzić czy dasz radę poruszać się z nimi po mieszkaniu. Może być konieczne przemeblowanie lub tymczasowa zamiana pomieszczeń (np. salon stanie się Twoją sypialnią). 
Usuń wszelkie dywany i chodniki, na których możesz się poślizgnąć. Przymocuj bezpiecznie kable na obwodzie pokoju.
Rozważ modyfikacje w łazience, takie jak umieszczenie krzesła pod prysznicem, zamontowanie uchwytu na ścianie lub podwyższenie sedes.
Kupuj przedmioty, które ułatwią Ci życie po operacji. Do przydatnych rzeczy należą: łyżka do butów z długim uchwytem, gąbka na długim trzonku, chwytak, podnóżek, koszula z dużymi kieszeniami lub miękka torba na ramię, do noszenia przedmiotów przy sobie.
Przedmioty, których często używasz (np. telefon, pilot, radio, chusteczki higieniczne, kosz na śmieci, dzbanek i szklanka, gazety i leki) umieść w zasięgu ręki, żebyś nie musiał daleko po nie sięgać lub się schylać.
Jeśli nie masz karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością, możesz się o nią ubiegać na kilka tygodni przed operacją. Skontaktuj się z powiatowym zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności, a być może Twój lekarz będzie miał odpowiedni wniosek w swoim gabinecie.
 
Przygotuj się do operacji
 
W proces Twojej opieki będzie zaangażowanych wielu specjalistów. Jako, że jesteś jednym z członków tego zespołu, Twoim bardzo ważnym zadaniem jest udzielenie każdej osobie z opieki medycznej informacji niezbędnych do podjęcia właściwych decyzji. Innym kluczowym zadaniem jest przestrzeganie wszelkich instrukcji, które zostaną Ci udzielone w celu przygotowania do operacji. W ciągu kilku tygodni poprzedzających Twoją operację, zespół opieki zdrowotnej podejmie różne działania, by upewnić się, że jesteś odpowiednio przygotowany. 
 
Twój lekarz pierwszego kontaktu lub internista przeprowadzi badanie ogólne, celem oceny Twojego stanu zdrowia na kilka tygodni przed operacją. To badanie oceni Twój stan zdrowia i ewentualne ryzyko anestezjologiczne. Wynik tego badania zostanie przekazany Twojemu ortopedzie, wraz z oceną ryzyka operacyjnego.
Przed operacją może być konieczne wykonanie kilku badań, takich jak badania krwi, EKG, zdjęcie rtg klatki piersiowej. Być może zostaniesz poproszony o dostarczenie próbki moczu. 
Poinformuj chirurga o wszystkich swoich chorobach oraz przyjmowanych lekach. Być  może lekarz każe Ci odstawić niektóre leki lub zaleci przyjmowanie substytutów, do momentu operacji. Leki takie jak sterydy, insulina i leki przeciwkrzepliwe należy podawać zarówno przed jak i po operacji. 
Krótko przed terminem zaplanowanej operacji zostaniesz poddany badaniu ortopedycznemu, by przeanalizować prawdopodobny przebieg operacji i odpowiedzieć na ostatnie pytania pacjenta.
W dniu operacji spotka się z Toba anestezjolog, by omówić rodzaj zastosowanego znieczulenia. 
Jeżeli zamierzasz poddać się zabiegom stomatologicznym, takim jak usunięcie zęba lub leczenie chorób przyzębia, zaplanuj je z dużym wyprzedzeniem przed operacją. Z powodu ryzyka infekcji, nie planuj żadnych zabiegów stomatologicznych, łącznie z rutynowym oczyszczaniem zębów, przez kilka tygodni po operacji. 
Powiadom swojego lekarza, jeśli wystąpi u Ciebie gorączka, przeziębienie lub jakakolwiek inna choroba na tydzień przed operacją. 
 
Ostatnie przygotowania
 
Ostatnie 24 godziny przed operacją będą zajęte różnymi końcowymi przygotowaniami. 
Wykorzystaj poniższą listę, by mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś.
 
Weź prysznic lub kąpiel w noc poprzedzającą operację. Chirurg może zalecić Ci użycie mydła antybakteryjnego lub innego medycznego środka myjącego. To pomoże zmniejszyć ryzyko zakażenia. 
Nie gol miejsca, które ma być operowane. Jeżeli golenie będzie konieczne, zostanie wykonane w szpitalu.
Usuń wszelki makijaż, szminkę lub lakier do paznokci, zanim pójdziesz do szpitala.
Nie jedz i nie pij nic po północy w noc przed operacją.
Spakuj niewielką torbę, którą weźmiesz ze sobą do szpitala. Do przedmiotów, które powinieneś mieć przy sobie, należą:
- Para wygodnych, solidnych kapci, z antypoślizgowymi podeszwami
- Koszula nocna sięgająca do kolan
- Cienka koszulka lub bawełniana koszulka, do założenia pod koszulę szpitalną. 
- Coś do czytania
- Kopie legitymacji ubezpieczeniowej, dyrektyw odnośnie przyszłości, historii medycznej
- Wszelkie leki, które przyjmujesz regularnie
- Środki higieny osobistej, takie jak szczoteczka do zębów, pudełko na protezę zębową, etui na okulary, pojemnik na soczewki kontaktowe. 
- Nie zapomnij zostawić gotówki, kart kredytowych i biżuterii w domu. 
-Luźny dres lub strój sportowy i wygodne obuwie do chodzenia po domu
Poproś o pomoc członka rodziny lub przyjaciela, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Niech ktoś codziennie sprawdza, czy wszystko u Ciebie w porządku. Powrócisz do zdrowia szybciej, jeśli ktoś Ci pomoże, niż gdy wszystko będziesz próbował zrobić samemu.
 
Dowiedz się również jak wyglądać będzie twoja aktywność po wszczepieniu endoprotezy - kliknij tutaj
 
Umów wizytę u dr. Jana Paradowskiego, klikając tutaj
 
 

dr Jan Paradowski ©

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.