Rehabilitacja łokcia

Rehabilitacja łokcia

Staw łokciowy jest stawem łączącym ramię z przedramieniem, utworzonym przez trzy kości: kość ramienną, łokciową i promieniową. Dzięki działaniu czterech grup mięśni, nasza ręka może się zginać i prostować w stawie łokciowym. W stawie łokciowym znajdują się dwa więzadła: więzadło poboczne łokciowe i więzadło poboczne promieniowe. 
    Do częstych schorzeń stawu łokciowego, które mogą prowadzić do bólu i upośledzenia jego funkcji, należą: 
•    zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego – przy częstym wysiłku ścięgno mięśnia dwugłowego może ulec zapaleniu i powodować dolegliwości bólowe
•    zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – kaletka maziowa to mały woreczek, który ułatwia ruchy w stawie. Jeśli rozwinie się w niej stan zapalny, staje się obrzęknięta i powoduje ból
•    łokieć golfisty – stan zapalny dotyczący ścięgna mięśni zginających nadgarstek, przyczepiających się do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. 
•    łokieć tenisisty -  to choroba dotycząca przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej
    Szczegółowy plan rehabilitacji stawu łokciowego zależy przede wszystkim od choroby, która wywołuje dolegliwości. Ważnym elementem rehabilitacji jest rozciąganie i wzmacnianie mięśni w okolicy stawu łokciowego. Ćwiczenie mięśnia dwugłowego i trójgłowego pozwala na stabilizację stawu łokciowego oraz zmniejsza ryzyko jego urazów. Fizjoterapia pozwala także na poprawienie ukrwienia ścięgien, co przyśpiesza procesy gojenia. 
    

Przed wykonywaniem ćwiczeń rehabilitant może także zalecić zastosowanie poniższych sposobów, w celu zmniejszenia bólu:
•    masaż lodem
•    stymulacja mięśni
•    kinesiotaping
•    sonoterapia
•    stosowanie stabilizatorów
    Po ustąpieniu bólu można bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia rehabilitacyjne. Czas trwania rehabilitacji zależy od zaawansowania choroby, może potrwać nawet kilka miesięcy. W rehabilitacji stawu łokciowego zaleca się wykonywanie w domu m.in. poniższych ćwiczeń:
•    Połóż się na boku na stronie chorej ręki. Chora ręka jest zgięta maksymalnie w barku. Zdrową ręką zginaj chorą rękę w łokciu do momentu uczucia ciągnięcia, utrzymaj pozycję 30 sekund.
•    Połóż się na plecach, z ugiętymi kolanami. Ręce rozstawione na boki i zgięte w stawach łokciowych do 90 stopni. Grzbiet dłoni przylega do podłogi. Wyprostuj ręce w stawach łokciowych, dociskając plecy do podłogi.
•    Stań przy stole, z grzbietami dłoni opartymi o blat. Przenieś ciężar ciała do tyłu na pięty, utrzymaj pozycję 30 sekund.
•    Usiądź przy stole, przedramię ręki chorej oprzyj o krawędź stołu. W chorej dłoni trzymaj  butelkę wody. Zdrową ręką zginaj rękę chorą.
    Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe stawu łokciowego i chciałbyś rozpocząć profesjonalnie opracowaną rehabilitację, skonsultuj się ze specjalistami z naszej placówki medycznej w Krakowie.

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884

Zapraszamy na wizytę!

 

 

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.